Skrb za interno vodovodno omrežje
Pitna voda je eno od najpomembnejših živil. Zato je zanesljiva, varna in strogo nadzorovana oskrba s pitno vodo ključnega pomena za zdravje in kakovost življenja. Prav zaradi zdravja prebivalk in prebivalcev so zasebno oskrbo s pitno vodo v 19. stoletju pričeli nadomeščati z javnimi sistemi. V Ljubljani deluje javni vodovodni sistem že od leta 1890. S ciljem zagotavljanja strogega nadzora nad zdravstveno ustreznostjo pitne vode in varnostjo njene uporabe, je danes priključitev stavb na javni sistem oskrbe s pitno vodo obvezna povsod, kjer je ta na voljo.
Upravljavec javnega vodovodnega sistema ima glede na pomen pitne vode za vsakdanje življenje uporabnikov izjemno veliko odgovornost. V JP VOKA SNAGA svojim uporabnikom v vsakem trenutku zagotavljamo pitno vodo glede na njihove potrebe. Posebno pozornost posvečamo pravočasnemu prepoznavanju in odpravljanju morebitnih tveganj, ki bi lahko ogrozila zdravstveno ustreznost pitne vode in tako predstavljala potencialno nevarnost za zdravje. Tveganja nadziramo na celotni poti pitne vode, od vira do uporabnika.
Tveganja za zdravje uporabnikov se lahko pojavijo tudi na tistem delu vodovodnega omrežja, ki ni v pristojnosti upravljavca javnega vodovodnega omrežja, ampak je v pristojnosti lastnika oziroma upravljavca stavbe. Tudi v tem delu vodovodnega omrežja namreč lahko pride do sprememb vrednosti parametrov pitne vode, ki vplivajo na njeno zdravstveno ustreznost. Vzroki za to so lahko različni, zato podajamo nekaj ključnih nasvetov uporabnikom glede ravnanja s hišnim vodovodnim omrežjem.