Pitna in odpadna voda

Obdelava odvečnega blata

Odvečno blato, ki nastaja pri biološkem čiščenju odpadne vode, predstavlja največji delež odpadkov na čistilni napravi. Blato ima na vstopu v proces obdelave visok delež vode in organskih snovi. Cilj obdelave blata je zmanjšanje deleža vode in izvedba kontrolirane razgradnje blata. Končni produkt obdelave blata je stabiliziran biološko razgradljiv odpadek, ki je zaradi svojih lastnosti in količine enostaven za skladiščenje ter transportiranje in je primeren za snovno in energijsko izrabo.

Shema obdelave odvečnega blata v CČN Ljubljana

 

Shema obdelave odvečnega blata v CČN Ljubljana.
Shema postopka in objektov za obdelavo odvečnega blata v CČN Ljubljana. Na shemi so primarni zgoščevalnik (1), tračni zgoščevalnik (2), gnilišče (3), plinohram z baklo (4), sekundarni zgoščevalnik (5), centrifuga (6), mokri silos (7), mešalnik blata (8), sušilni boben (9), filter (10), sito (11), silos končnega produkta (12), objekt za strojno obdelavo blata (13) in objekt za sprejem grezničnih gošč (14).  

Odvečno blato po predhodnem gravitacijskem in strojnem predzgoščanju (na shemi primarni zgoščevalnik (1) in tračni zgoščevalnik (2)) odvajamo v gnilišče(na shemi označeno s številko 3), kjer poteka biološka razgradnja organskih snovi pri anaerobnih mezofilnih pogojih. Sledi strojno dehidriranje pregnitega blata s centrifugo (na shemi označena s številko 6) in sušenje v sušilnem bobnu (na shemi označen s številko 9) do vsebnosti min. 90 % suhe snovi v končnem produktu. Končni produkt obdelave odvečnega blata je posušen, sipek in higieniziran odpadek v obliki pelet premera 2-4 mm. Njegova končna obdelava je lahko kompostiranje ali pa lahko služi kot komplementarno gorivo v industriji.

Objekti za obdelavo blata v CČN Ljubljana.
Pogled na objekte za obdelavo blata v CČN Ljubljana.

Pri razgradnji organskih snovi v gnilišču nastaja bioplin, ki je sestavljen pretežno iz metana in ogljikovega dioksida, vsebuje pa tudi vodikov sulfid. Bioplin uporabljamo poleg zemeljskega plina kot gorivo za ogrevanje blata v gniliščih in sušenje blata v sušilnem bobnu.

Vsi tehnološki podatki o Centralni čistilni napravi Ljubljana so zbrani v rubriki "Tehnološki podatki".

S prijavo na e- novice soglašate, da JP VODOVOD-KANALIZACIJA d.o.o. uporabi vaš elektronski naslov za namene obveščanja o novostih, ponudbi, splošnih informacijah, povezanih z dejavnostjo, ki jo izvaja JP VODOVOD-KANALIZACIJA d.o.o., dogodkih, nagradnih igrah in drugih aktualnih zadevah ter poslovnih informacijah ter da izvaja analize o branju poslanih vsebin za lastne potrebe. Vaše osebne podatke (ime, priimek in elektronski naslov) JP VODOVOD-KANALIZACIJA d.o.o. lahko obdeluje do preklica vaše privolitve.

\r\n\r\n

Hkrati ste s prijavo na e-novice seznanjeni, da se iz sistema obveščanja (e-novic) lahko kadarkoli odjavite preko povezave, ki bo v vsakem sporočilu.

\r\n\r\n

JP VODOVOD-KANALIZACIJA d.o.o. se zavezuje, da elektronskega naslova ne bo posredoval, posodil ali prodal tretji osebi, brez predhodnega obvestila in pridobitve pisnega soglasja posameznika, in da bo vaše osebne podatke skrbno varoval v skladu z Zakonom o varstvu osebnih podatkov. S prijavo ste seznanjeni, da JP VODOVOD-KANALIZACIJA d.o.o. lahko uporablja zunanji novičarski servis skladno s pravili slednjega (npr. mailChimp) in podatke hrani v oblaku.

\r\n\r\n

Osebne podatke o posamezniku/ici bo JP VODOVOD-KANALIZACIJA d.o.o. obdeloval zgolj v okviru zgoraj naštetih namenov zbiranja.

\r\n