Obdelava bioloških odpadkov
Biološki odpadki v RCERO Ljubljana potujejo po rumenih, oranžnih in rdečih delih tovarne. Biološke odpadke v RCERO Ljubljana razgradimo s podobnimi postopki, kot se dogajajo v naravi, le da je ta proces tu veliko hitrejši in brez prisotnosti zraka. Poleg tega iz biološkega dela mešanih odpadkov in ločeno zbranih bioloških odpadkov nastaja tudi veliko plina za proizvodnjo elektrike in toplote.
Bio odpadke najprej presejemo: manjši delci so pripravljeni za pot v bioreaktor (fermentor), večji pa gredo pred tem še v mletje, dodatno sejanje in izločitev morebitnih trdih delcev in kovin. V bioreaktorju poteka razgradnja (gnitje) organskih odpadkov brez prisotnosti kisika – anaerobna fermentacija, pri tem pa nastaja bioplin. Izločen bioplin zbiramo in iz njega pridobivamo elektriko in toploto, ki ju uporabimo pri preostalih procesih.
Drugi produkt anaerobne fermentacije je biomasa. Ko se biomaso ožame, prezrači in nekaj časa pusti, da dozori, iz nje nastane kompost. V objektih in napravah RCERO Ljubljana lahko letno predelamo 30 tisoč ton bioloških odpadkov. Ker smo v RCERO Ljubljana uporabili vrhunsko tehnologijo, v procesu obdelave ločeno zbranih bioodpadkov nastaja kompost Rastko, ki je najvišje kakovosti. Kompost je primeren lahko uporabljamo na vrtovih in na njivah.