Pitna in odpadna voda
Kako ravnati po prekinitvi oskrbe s pitno vodo?
Do prekinitve oskrbe s pitno vodo lahko pride zaradi načrtovanih ali interventih posegov v javno ali interno vodovodno napeljavo. Voda je po prekinitvi pogosto obarvana in motna.
Kako ravnati po prekinitvi oskrbe s pitno vodo?
- Dokler oskrba s pitno vodo ni ponovno vzpostavljena, naj ostanejo pipe zaprte.
- Ko je oskrba s pitno vodo ponovno vzpostavljena, je treba hišno vodovodno omrežje dobro sprati.
- Poskrbite za spiranje vseh pip, najprej v prostorih, kjer je nevarnost za zdravje manjša (npr. v stranišču) in ne v kuhinji, kjer pitno vodo uporabljate pri pripravi hrane.
- Pred spiranjem odstranite nastavke na pipah (mrežice ali usmerjevalnike vode). Očistite jih ali po potrebi zamenjajte.
- Pipo (mešalno armaturo, mešalno baterijo) postavite v skrajni položaj, v katerem teče izključno hladna voda.
- Pipo spirajte intenzivno s turbulentnim tokom vsaj 15 minut. Turbulentni tok povzročamo z zaporednim hitrim zapiranjem in odpiranjem pipe.
- Za kratek čas premaknite pipo (mešalno armaturo, mešalno baterijo) tudi v skrajni položaj, v katerem teče izključno topla voda.
- Dokler omrežje ne bo izprano, ne uporabljajte pralnih in pomivalnih strojev.
Spiranje interne vodovodne napeljave je v večini primerov zadosten ukrep. Če kljub spiranju ostane dvom v skladnost in zdravstveno ustreznost pitne vode, nas pokličite na telefon 01 58 08 100 (izberite 1, 7).
V primeru upravičenega suma na neskladnost pitne vode bomo po predhodnem dogovoru odvzeli vzorec za mikrobiološko in/ali fizikalno-kemijsko analizo.
Vgradnje naprav za pripravo vode ne priporočamo.